Autentyczność i pasja – kluczem do sukcesu w nauczaniu języka kaszubskiego

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie kolejny, trzeci już raz, postanowiło docenić nauczycieli pełnych zaangażowania i autentycznej pasji do tego, co robią. W ramach konkursu „Bëlny Szkólny”, którego głównym celem jest wyróżnienie najlepszych pedagogów języka kaszubskiego, przyznano nagrody. Ceremonia wręczenia nagród, która odbyła się z okazji Dnia Edukacji Kaszubskiej, miała miejsce w sali „Niebo Polskie” historycznego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku.

W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 12 zgłoszeń z różnych zakątków Kaszub. Spośród tych wniosków, komisja konkursowa postanowiła przyznać dwa wyróżnienia. Laureatkami zostały Małgorzata Leśniańska z Zagórzycy koło Damnicy oraz Justyna Mikołajczyk reprezentująca Lipusz. Przy tym to Danuta Pioch, wieloletnia nauczycielka języka kaszubskiego, egzaminatorka i dyrektorka Szkoły Podstawowej w Mojuszu oraz przewodnicząca Rady Języka Kaszubskiego, została uhonorowana główną nagrodą.

– Uczeń instynktownie wyczuwa, kiedy jego nauczyciel nie jest autentyczny i nie naucza z pasją – mówiła zwyciężczyni. – W swojej pracy pedagogicznej musimy wykazywać prawdziwe oddanie temu, co robimy i być szczerymi. Kluczowe jest też mądre podejście do nauczania. Ja nigdy nie podkreślam bezpośrednio, że uczniowie powinni kochać język kaszubski czy Kaszuby. Zamiast tego staram się budować w nich miłość do regionu, z którego pochodzą, oraz do jego bogatej kultury, ale tak, aby nie byli tego pełnie świadomi – dodała Danuta Pioch, ujawniając swój sekret sukcesu.