"Felix Cassubia": Hymny Świąteczne z Kaszub w Trzecim Wydaniu

„Felix Cassubia” to wyjątkowe skomponowanie i kompilacja kolęd o dużej popularności, które zostały ponownie wydane po raz trzeci. Te melodie, uważane za najpiękniejsze wśród kolęd kaszubskich, zostały starannie zaaranżowane i nagrane w renomowanym Studiu im. Czesława Niemena należącym do Polskiego Radia Koszalin.

W procesie tworzenia tej płyty udział wzięli nauczyciele akademiccy, studenci oraz absolwenci Instytutu Muzyki Uniwersytetu Pomorskiego, a całemu przedsięwzięciu patronowała nasza stacja radiowa. Wyjątkowość tej kolekcji polega na tym, że wszystkie zamieszczone na niej utwory są śpiewane w języku kaszubskim.

Piotr Ostrowski, Prezes Zarządu i Redaktor Naczelny Polskiego Radia Koszalin, mówi o „Felix Cassubia” jako o wyjątkowym zasobie zawierającym piętnaście najważniejszych dla historii regionu kolęd, wszystkie zaaranżowane i zaśpiewane w języku kaszubskim przez Chór Instytutu Muzyki Uniwersytetu Pomorskiego. Wśród nich znajduje się również kolęda w dialekcie kociewskim.

Monika Zytke, dyrektor artystyczny i dyrygent Chóru Instytutu Muzyki Uniwersytetu Pomorskiego, podkreśla, że pomysł na tę unikalną kompilację urodził się w czasie studenckiego kolędowania. Aranżacje kolęd oddają specyfikę Kaszubów – są nieco tradycyjne, ale zarazem nowoczesne, pełne zadumy i iskrzące energią. Zytke wyraża nadzieję, że te utwory jak najlepiej oddają piękno i bogactwo kaszubskiej kultury.