Kaszubskie smaki skradły serca odwiedzających jarmark w Karznicy

W ostatnią sobotę, na lokalnym jarmarku zorganizowanym przez Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Karznicy, część gminy Potęgowo, goście mogli delektować się tradycyjnymi kaszubskimi specjałami. Wśród nich znalazł się domowy rosół z własnoręcznie przygotowanym makaronem, ruchanki – placki drożdżowe z jabłkami oraz pulki – danie na bazie śledzia.

Lokalni wystawcy prezentowali swoje produkty wytworzone ręcznie, które łączyły w sobie zarówno elementy kaszubskiego folkloryzmu, jak i ogólnopolskiego rękodzieła. Dominującym jednak punktem programu była kuchnia charakterystyczna dla regionu Kaszub. Dzięki temu, odwiedzający jarmark mieli okazję nie tylko kupić oryginalne pamiątki, ale przede wszystkim skosztować prawdziwych kaszubskich przysmaków.

Zarówno domowy rosół z makaronem, jak i kaszanka czy pasztety z pewnością przypadły do gustu wielbicielom regionalnej kuchni. Nie jest więc niespodzianką, że event przyciągnął nawet pasjonatów kulinariów z tak daleka jak Gdynia. Popularnością cieszyły się także ruchanki, placki drożdżowe z jabłkami oraz ferkase, czyli kurczak podany z ryżem. Na smaczne potrawy pracowały przede wszystkim panie z kół gospodyń wiejskich, które za cel postawiły sobie promocję swojskiej, kaszubskiej kuchni.