Księga Rekordów Polski wzbogaca się o nowe osiągnięcie mieszkańców Pucka

Informacja stała się oficjalna. Do prestiżowej Księgi Rekordów Polski wpisany został Puck. Zasługą dla tego osiągnięcia było wspólne odśpiewanie regionalnej pieśni, które miało miejsce na puckim rynku miejskim.

Listopadowa połowa tego roku była momentem, kiedy to wspomniane wydarzenie miało miejsce. Niemniej jednak, to dopiero teraz, na początku grudnia, komisja odpowiedzialna za werdykt w Księdze Rekordów Polski uznała, że rekord w dziedzinie wspólnego śpiewu Kaszubskich Nut został pobity.

Osoby, które choćby odrobinę zainteresowały się kulturą kaszubską, bez wątpienia mają świadomość co do istnienia tej znanej i tradycyjnej pieśni.

’To je krótczé, to je dłudżé, to kaszëbskô stolëca, to są basë, to są skrzëpczi, to òznôczô Kaszëba. Òznôczô Kaszëba, basë, skrzëpczi, krótczé, dłudżé, to kaszëbskô stolëca’ – tak prezentują się pierwsze słowa Kaszubskich Nut.

Choć ta pieśń jest niezwykle popularna, nie należy ona do prostych w wykonywaniu. Towarzyszący jej element to wskazywanie na specjalnej planszy kolejnych 'nut’, które to są graficznymi symbolami charakterystycznymi dla regionu Kaszub. Pieśń Kaszubskie Nuty, nazywana również kaszubskim alfabetem, wymaga nie tylko umiejętności wokalnych, ale także przynajmniej podstawowej znajomości języka kaszubskiego.