Obchody Dnia Flagi Kaszubskiej na kartuskim Rynku

18 sierpnia, dokładnie o południu, kartuski Rynek stał się miejscem kulturalnej i rozrywkowej imprezy upamiętniającej Dzień Flagi Kaszubskiej. W centrum uwagi znalazła się gigantyczna flaga, która była wcześniej eksponowana podczas Biegu dookoła Kaszub – wydarzenia sportowego zorganizowanego przez inicjatywę „Kaszuby Biegają”, celem uczczenia stulecia istnienia miasta Kartuzy. Dodatkowo, organizatorzy rozdawali małe kaszubskie flagi, a dzieci i dorośli z dumą prezentowali swoje własnoręcznie wykonane sztandary.

Dzień Flagi Kaszubskiej jest świętowany od roku 2012 dzięki inicjatywie Kaszëbskô Jednoty. Wybór daty nie był przypadkowy – to właśnie 18 sierpnia 1929 roku, podczas spotkania Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów w Kartuzach, po raz pierwszy publicznie zaprezentowano kaszubską flagę.

W dniu obchodów, 18 sierpnia, radosne świętowanie na kartuskim Rynku wypełnione było wspólnymi zabawami, śpiewem i tańcem przy dźwiękach muzyki wykonywanej przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Kaszuby oraz Kapelę Pleskota. Wzięli w nim udział przedstawiciele Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego, Fundacji Masz Głos oraz Towarzystwa Miłośników Kartuz i grupy „Kaszuby Biegają”. Organizację tego szczególnego wydarzenia wzięli na siebie Muzeum Kaszubskie w Kartuzach oraz gmina Kartuzy.