Kartuzy świętują 104. rocznicę powrotu do granic Rzeczypospolitej

W nadchodzący czwartek, 8 lutego, Kartuzy przypomną sobie wydarzenie sprzed 104 lat, kiedy to miasto wraz z Kaszubami wróciło do granic Polski. W tym dniu w 1920 roku, oddziały I pułku Ułanów Krechowieckich pod dowództwem gen. Józefa Hallera niespodziewanie wkroczyły do Kartuz. Było to możliwe dzięki postanowieniom Traktatu Wersalskiego, które umożliwiły pokojowe przejęcie pomorskich terenów. Odtąd, Kaszuby Środkowe ponownie stały się częścią Rzeczpospolitej, a mieszkańcy Kartuz z radością przywitali „błękitną armię” na miejscowym Rynku.

Upamiętnienie 104. rocznicy tego znaczącego momentu odbędzie się w Kartuzach już za kilka dni. Początek obchodów zaplanowano na godzinę 10:00, kiedy to rozpocznie się msza święta w kościele pw. Św. Kazimierza. Msza będzie wyrazem wdzięczności za odzyskanie niepodległości przez Kaszuby Środkowe w 1920 roku.

Po liturgii, uczestnicy uroczystości wyruszą w przemarszu, niosąc ze sobą poczty sztandarowe. Marsz zakończy się pod figurą Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Tam, przy tablicy upamiętniającej gen. Józefa Hallera, zostaną złożone kwiaty. Zorganizowano także poczęstunek dla wszystkich obecnych na uroczystości.