Kaszubska truskawka gotowa do zbiorów mimo niestabilnej pogody

Rozpoczyna się sezon zbiorów kaszubskiej truskawki. Pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, jakie towarzyszyły jej wzrostowi, od 2 czerwca jest ona dostępna w dużych ilościach. Plantatorzy musieli zmagać się z mrozem, burzami oraz gradobiciami, ale wciąż mają nadzieję na dobry i długi sezon.

Henryk Kostuch, plantator z Chmielna, opowiada o wyzwaniach, z jakimi przyszło mu się zmierzyć: „Podczas mroźnych nocy korzystaliśmy z agrowłókniny, aby zabezpieczyć rośliny. Na szczęście, straty na truskawkach nie są duże. Zmagaliśmy się natomiast z problemem przemarznięcia borówek. Mamy nadzieję, że truskawki będą gotowe do zbiorów pod koniec czerwca. Nie ma nic lepszego od słodkiej kaszubskiej maliny. Osoby, które poczekają na nią, na pewno tego nie pożałują. Wyczekane produkty smakują zawsze najlepiej.”

Kostuch zaprasza również na różnego rodzaju imprezy dedykowane temu owocowi: „Serdecznie zapraszam na festiwal truskawki, na truskawkobranie oraz do naszego gospodarstwa na truskawkorwanie. Zapraszamy wszystkich, zarówno do zwiedzania naszych pól, jak i do poznawania atrakcji turystycznych naszej miejscowości. Przyjechać warto do Chmielna”.

Plantatorzy zapewniają, że od niedzieli można już samodzielnie kupować truskawki prosto z pola. W tym roku, 7 lipca odbędzie się VIII Festiwal Truskawek Kaszubskich w Chmielnie.