Kaszuby – polskie i kaszubskie nazwy miejscowości

Kaszuby to kraina położona głównie w północnej Polsce. Tym, co charakteryzuje ten region jest nazewnictwo tablic miast i wsi w dwóch językach – polskim i kaszubskim.

Kaszubskie połączenie wzniesień i jezior

Kaszuby to całkowicie odrębny język, ze znajomości którego można nawet zdawać maturę! To głównie tereny równinne, jednak możemy wyróżnić najwyższy szczyt Kaszub, jakim jest Wieżyca. Na dole znajduje się przestronny parking, gdzie można zostawić samochód, a następnie wybrać się w wędrówkę. Niektórzy śmieją się nawet, że w centralnej Polsce także można poczuć się jak w górach. Na samym szczycie, do którego droga wiedzie przez las, znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać piękne kaszubskie widoki.

Kaszuby to także piękne jeziora. Nie dziwi fakt, że Polacy oprócz morza i gór także je wybierają na miejsce wypoczynku. Znajduje się tutaj wiele domków letniskowych, gdzie w otoczeniu natury można zregenerować siły po całym okresie wytężonej pracy. Z każdej części Polski jest tutaj także stosunkowo blisko.

Kaszebe note

Warto będąc na Kaszubach poznać tutejszą kulturę. Można to zrobić w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie znajdują się także kaszebe note. Jest to regionalna pieśń, w której występują słowa przedmiotów codziennego użytku jak widły, skrzypce, czy ptaki. Kaszubski alfabet i nazewnictwo jest zupełnie inne od polskiego, jednak warto dać sobie szansę na poznanie nowej kultury i regionu na mapie naszego kraju.

Kaszuby to także wspomniane już nazwy miejscowości. Nawet jeśli nie do końca zdajemy sobie sprawę, czy to już ten region, czy nie, tablice informacyjne szybko nam to podpowiedzą.