Co warto zobaczyć na Warmii i Mazurach? – twierdza Boyen

Warmia i Mazury nazywa się też Krainą Tysiąca Jezior. To obszar zachwycający zarówno pod względem wspaniałej przyrody, jak i historii. Mieszczą się tu liczne akweny wodne oraz ciekawe zabytki. Szczególnie chętnie na mazury przyjeżdżają miłośnicy aktywnego wypoczynku oraz sportów wodnych. W tym artykule opowiemy o Giżycku i tajemniczej Twierdzy Boyen, która naszym zdaniem powinna być obowiązkowym punktem podczas wycieczki po tym mazurskim mieście.

Giżycko — żeglarska stolica Polski

Giżycko to miasto, w którym panują idealne warunki do żeglowania po mazurskich jeziorach. Jednak nie tylko porty pełne łódek i jachtów przyciągają co roku rzesze turystów. Miasto oferuje też wiele atrakcji, posiadając jednocześnie bogatą bazę noclegową i gastronomiczną. Polecamy odwiedzić w szczególności Park Linowy Wiewióra, który jest największą tego typu atrakcją na Mazurach. Liczne zabytki znajdziemy też w centrum miasta, łącznie ze słynnym most obrotowym z XIX w.

Najciekawszy jest moment otwarcia lub zamknięcia mostu, ponieważ odpowiada za to wyłącznie ręczny mechanizm.

Twierdza Boyen – co warto o niej wiedzieć?

Twierdza Boyen leży w granicach Giżycka i należy do jednej z najchętniej odwiedzanych atrakcji w tym regionie. Podobnie jak most obrotowy powstała w w XIX w. Co ciekawe, szacuje się, że przy budowie wykorzystano ok. 17 mln cegieł. Fort ten miał wzmocnić wschodniopruską linię oporu na terenie Wielkich Jezior Mazurskich. Twierdza Boyen mieści się na przesmyku pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin.

Po zakończeniu II wojny światowej teren wykorzystywano do celów rolniczych, wskutek czego część uległa zniszczeniu. Teren twierdzy możemy zwiedzać samodzielnie.