A gdyby tak cofnąć się o kilka wieków do dawnej kaszubskiej wsi, gdzie czas płynie wolniej, a człowiek ma o wiele lepszy kontakt z naturą? Tak, to możliwe dzięki Kaszubskiemu Parkowi Etnograficznemu we Wdzydzach Kiszewskich!
Jak żyło się w kaszubskiej wsi? – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich
Skansen we Wdzydzach Kiszewskich podzielony jest na 6 sektorów. Pięć z nich przedstawia zagrody chłopskie z różnych obszarów Kaszub, natomiast ostatni prezentuje obiekty użyteczności publicznej takie jak kościół, szkoła, tartak czy kuźnia. Dzięki nim można przenieść się w czasie i wyobrazić sobie życie w wiosce sprzed wieków, gdyż obiekty w skansenie są wyposażone w taki sposób, aby jak najlepiej odwzorować dawne życie. Pomaga w tym szeroki wachlarz przedstawionych obszarów tego regionu. W skład chłopskiej zagrody z Kaszub najczęściej wchodził dom, stajnia, stodoła, kurnik, ogród oraz studnia z żurawiem. Jednak we Wdydzach Kiszewskich można zobaczyć nie tylko tego rodzaju zagospodarowania – do zwiedzania zostały udostępnione również dworki oraz posiadłości drobnej szlachty, a także karczma czy wiatrakowe młyny. Wizytę w skansenie warto zaplanować w terminie, gdy odbywa się tam jeden z festynów folklorystycznych, np. Jarmark Wdzydzki organizowany w trzecią niedzielę lipca.
Wdzydze Kiszewskie – co jeszcze warto zobaczyć?
Odwiedzając Wdzydze Kiszewskie, warto także wspiąć się na wieżę widokową, z której rozpościera się piękny widok na kilka kaszubskich jezior: Wdzydzkie, Radolne oraz Jelenie. Kaszubski skansen to idealne miejsce, aby na chwilę zwolnić bieg i pozastanawiać się nad ogromnymi zmianami, jakim ulega świat w stosunkowo krótkim czasie. A także by kontemplować urzekające piękno kaszubskiej wsi!