Malarstwo w sercu Kaszub: portret artysty Ireneusza Leśniaka

Pochodzący z Łodzi, lecz związany z Kaszubami artysta-plastyk, Ireneusz Leśniak, jest osobą o bogatym dorobku twórczym i wieloletnim doświadczeniu w sferze malarstwa, wynoszącym cztery dekady. Jego wyjątkowa ścieżka życiowa, pełna niespodziewanych zdarzeń, jakby przewidziana przez los, zaprowadziła go na kaszubskie tereny, gdzie osiedlił się szczególnie w miejscowości Rumi-Janowie.

Leśniak, będący malarzem samoukiem, ma na swoim koncie liczne realizacje artystyczne. W jego portfolio dominują urzekające pejzaże oraz barwne przedstawienia aniołów, które jakby unoszą się nad betonowymi ulicami miast. Zasługuje na uwagę fakt, że dzieła tego twórcy były prezentowane publiczności m.in. w trójmiejskich galeriach w Sopocie i Gdańsku, a nawet na wystawach w stolicy Francji, Paryżu.

8 października ostatniego roku artysta współorganizował wernisaż zatytułowany „Anioły Małego Trójmiasta Kaszubskiego”, na którym prezentował swój malarstwo. Wydarzenie to było swoistym hołdem złożonym na rzecz kultury Kaszub Północnych, której Leśniak jest gorącym zwolennikiem.

Wieloznaczność twórczości Ireneusza Leśniaka nie ogranicza się jedynie do malarstwa. Jest on również laureatem wielu prestiżowych konkursów plastycznych, członkiem zarządu lokalnego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Rumi, a także autorem dwóch powieści i zbioru aforyzmów.