Pani Alicja i jej trzydziestoletnia pasja do kaszubskiego malarstwa na szkle

Egzekwując swoją pasję, pani Alicja poświęciła ponad 30 lat swojego życia na doskonalenie się w sztuce kaszubskiego malarstwa na szkle. Zainspirowana twórczością malarki, Anny Basman-Detloff, zaczęła podążać tą drogą, lecz za najbardziej wpływową postać w swojej artystycznej drodze uważa dr Aleksandra Błachowskiego. Ten toruński etnograf stał się jej mentorem i pod jego bacznym okiem pani Alicja kształtowała swój malarski warsztat przez wiele lat.

Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pozwoliły jej zgłębić tajniki tej niepowtarzalnej formy malarstwa jeszcze bardziej. To właśnie tam przygotowała pracę dyplomową, której tematem była ta specyficzna dla Kaszub technika malowania na szkle.

Dzięki stypendium przyznanemu przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi dla Twórców Ludowych, pani Alicja miała możliwość stworzenia cyklu sześciu obrazów. Na każdym z nich uwieczniła inną postać świętą: Matkę Boską Strzepską, Matkę Boską Różańcową, Świętego Wawrzyńca, Świętego Józefa Oblubieńca, Świętą Jadwigę Śląską oraz Świętego Antoniego Padewskiego.

Ponadto, pani Alicja posiada również bogate doświadczenie w zakresie tradycyjnego haftu kaszubskiego. Ta forma sztuki ludowej jest równie ważna w jej artystycznym dorobku jak malarstwo na szkle.