22 uczniów zdaje maturę z języka kaszubskiego w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim

Punktualnie o 14:00, licealiści przystąpili do egzaminu maturalnego z języka kaszubskiego. Na terenie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego do sprawdzianu z tego dialektu regionu podchodzi łącznie 22 kandydatów.

W miasteczku Kartuzy, czworo młodzieży podjęło się rozwiązania testu. Jednym z absolwentów jest Weronika Konkol, która jest członkiem grupy regionalnej, dzięki której język kaszubski jest dla niej czymś naturalnym. Podczas rozmowy z Radiem Gdańsk przyznała, że mimo lekkiego napięcia, ma nadzieję na pozytywne wyniki. Podkreśliła, że jej udział w grupie kaszubskiej oraz zamiłowanie do dialektu sprawiają, że egzamin ten ma dla niej duże znaczenie.

Jeden z maturzystów, Michał Galiński, podkreślał swoje przygotowania do konkursów recytatorskich i znajomość literatury kaszubskiej. Jest pewien swojej wiedzy na temat pisowni w tym dialekcie i oczekuje dobrego rezultatu. Według niego „Remus” to pewnik na maturze, a egzamin z języka kaszubskiego to jedna z wielu możliwości, które warto mieć otwarte.

Stawką dla maturzystów jest nie tylko zdanie egzaminu, ale również nagroda finansowa. Najlepszy z nich otrzyma gratyfikację pieniężną w wysokości pięciu tysięcy złotych, ufundowaną przez imieniem Grzegorza Szalewskiego.