Policja uratowała 29-letniego rybaka, który wpadł do zimnej wody po załamaniu się lodu na jeziorze

W poniedziałkowe popołudnie doszło do niebezpiecznego incydentu na jeziorze Łyśniewo Sierakowskie. Około godziny 15:00 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach otrzymał alarmującą wiadomość – lód pod mężczyzną, który uprawiał wędkarstwo, nagle pękł i mężczyzna wpadł do wody.

Reakcja służb była natychmiastowa. Na miejsce incydentu skierowano patrol policji oraz odpowiednie służby ratunkowe. Dzięki czujności mieszkańca okolicy, który zauważył zagrożenie i zawiadomił odpowiednie służby, a także efektywnej interwencji ratunkowej, udało się wydobyć z zimnej wody 29-letniego mężczyznę. Był to mieszkaniec powiatu kartuskiego – poinformowała oficer prasowy kartuskiej komendy, sierż. Aldona Naczk.

Choć mężczyzna był przytomny po wydobyciu go z wody, został przetransportowany do szpitala na dalszą obserwację. Wszystko działo się w sytuacji, gdy na obszarze województwa pomorskiego od kilku dni panują ujemne temperatury. W niektórych miejscach, zwłaszcza na południu województwa, termometry nocą pokazują nawet -14 stopni Celsjusza, co sprzyja szybkiemu zamarzaniu akwenów, w tym jezior na Pojezierzu Kaszubskim.

Z tego powodu Policja przypomina i apeluje o zachowanie ostrożności. Nie powinno się wchodzić na zamarznięte rzeki czy inne częściowo zamarznięte akweny wodne. Policja radzi również, aby informować najbliższych o planach wyjścia na ryby na zamarznięte jezioro.