Chmielno świętuje VIII Festiwal Truskawek Kaszubskich znowu bijąc rekord

Podczas VIII Festiwalu Truskawek Kaszubskich, który miał miejsce w Chmielnie, ustanowiono kolejny niezwykły rekord. Impreza była pełna stoisk przepełnionych truskawkami, które według uczestników festiwalu były najsmaczniejszym owocem danego regionu. W ciągu imprezy odbywały się różne konkursy, a kulinarni mistrzowie współpracujący z wolontariuszami wyrabiali w ciągu jednej godziny rekordową liczbę 1478 porcji naleśników.

Sebastian Cichy, jeden z kucharzy na festiwalu, wyznał Radiu Gdańsk: „W mój duży garnek trafiło ponad 50 kg tych owoców. Jestem szczęśliwy, że mogliśmy promować kaszubskie truskawki”. Jego kolega po fachu, Michał Soliwoda podkreślił: „Ustanowiliśmy kolejny rekord. Wspólnie usmażyliśmy aż 1478 porcji naleśników z frużeliną z naszych lokalnych truskawek”.

Zadowolenia z festiwalu nie kryli także jego goście. „Bardzo dobre”, „naprawdę pycha”, „warto było wpaść, pomimo deszczu” – tak komentowali oferowane smakołyki.

Niemniej jednak, nie wszystko poszło zgodnie z planem. „Były bardzo małe plony, owoce zmarzły i zostały małe ilości. Mamy jednak konfiturę z certyfikowanych truskawek kaszubskich, dzięki czemu lato będzie nam towarzyszyć dłużej”- wyznała Edyta Klasa, dyrektor domu kultury.

Na koniec, nowo wybrana królowa truskawek kaszubskich, Anna Klein dodała: „Miłość do truskawek kaszubskich jest wielka, gości na festiwalu nie zabrakło. Owoce, które rolnicy przywieźli z certyfikowanych plantacji, zostały sprzedane”.