Dwór Wybickich w Sikorzynie – kaszubski wehikuł czasu

Choć miejscowość Sikorzyno obok popularnego Szymbarku na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia, warto skierować się do tego miejsca, gdyż czeka tam prawdziwa historyczna perła.

Szlachecki dwór z ciekawą historią

Zabytkowy budynek ukryty w Sikorzynie powstał być może nawet w XIV w., w czasach średniowiecznych. Natomiast w XVII w. jego właścicielami została rodzina Wybickich – Piotr i Konstancja wraz z siedmioma córkami, które później posiadały również brata, Józefa. To właśnie on napisał utwór, który zna każdy Polak – Mazurek Dąbrowskiego.

Podróż w czasie

Od czasu powstania dwór przechodził kilka remontów, zostały do niego dobudowane dodatkowe skrzydła. Był również czas, gdy kompletnie popadł w ruinę i nikt nie pomyślałby, że jeszcze kiedyś odzyska dawną świetność. A jednak! Został gruntownie odnowiony, wraz z otaczającym go dużym ogrodem i dzisiaj zachwyca swoją urodą. Wchodząc do pomieszczeń tego dworu, można przenieść się w czasie do wieku XIX. Znajduje się tam salon, gabinet, jadalnia i kuchnia wypełnione meblami i przedmiotami z tamtej epoki. Niezwykłymi elementami tych wnętrz są oryginalne kaflowe piece posiadające piękne zdobienia. W dworze skosztować można również jednej z wielu pysznych herbat z dworskiej herbaciarni. A po obejrzeniu wnętrz warto skierować swoje kroki ku ogrodowi – znajdują się w nim zapierające dech w piersiach wieloletnie rozłożyste drzewa, jak i piękne, lecz tajemnicze kompozycje kwiatów i krzewów. To jednak nie wszystko! W dworskim ogrodzie urządzono również prawdziwy labirynt – można spróbować swych sił szukając drogi między żywopłotowymi ścianami. To zdecydowane magiczne miejsce!