Wilczy szaniec – miejsce na Mazurach, które warto odwiedzić

Wilczy Szaniec, zlokalizowany w pobliżu Kętrzyna, położony w niewielkiej miejscowości Gierłoż, był główną kwaterą wojenną zamieszkaną przez Adolfa Hitlera. Jest to miejsce, z którego wydawane zostawały najistotniejsze decyzje podczas II wojny światowe, wydawane przez Hitlera.

Jest to idealnie do zwiedzenia miejsce na Warmii i Mazurach, przede wszystkim dla osób interesujących się historią.

Powody dla których warto odwiedzić Wilczy Szaniec

Przede wszystkim jest to miejsce w dużej mierze o charakterze edukacyjnym. Prace nad powstaniem Wilczego Szańca rozpoczęły się w roku 1940. Wydarzyło się to kilka miesięcy przed napaścią tamtejszej Trzeciej Rzeszy na Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, czyli dzisiejszą Rosję. Dlatego też nie bez przyczyny wybrano to właśnie miejsce na wzniesienie schronów, bowiem Wilczy Szaniec znajdował się wtedy blisko granicy z ZSRR, a do tego wszystko prowadzone było w jak największej tajemnicy, do tego stopnia, że okoliczni mieszkańcy myśleli, że powstają tam zakłady chemiczne.

Ponadto w ofercie atrakcji znajdują się przykładowo przejażdżki starymi samochodami wojskowymi oraz jinteresujące filmy w znajdującym się tamtejszym kinie. Po za tym Wilczy Szaniec położony jest w bardzo atrakcyjnej okolicy, ponieważ znajduje się on na terenie Nadleśnictwa Srokowo, które przepełnione jest pięknymi szlakami i trasami zarówno pieszymi jak i rowerowymi, które są idealnym pomysłem dla osób spragnionych kontaktu z przyrodą.

Wilczy Szaniec – miejsce na Mazurach, które warto odwiedzić

Po odwiedzinach w Wilczym Szańcu warto wybrać się także do pobliskiego Kętrzyna, w którym również nie brakuje atrakcji turystycznych. Blisko znajduje się także warty odwiedzenia barokowy pałac, zbudowany na początku XVIII wieku, znajdujący się we wsi Nakomiady.