Unikalność języka Kaszubskiego – to Cię zaskoczy!

Język Kaszubski to obok języka słowackiego, polskiego oraz serbołużycki jego zaliczany jest do grupy języków zachodniosłowiańskich. Jednak długie lata oparte były na sporze o status mowy Kaszubskiej. Niektórzy naukowcy utrzymywali, że jest to jedynie dialekt, inni zaś że kaszubszczyzna to odrębny język.

Niepowtarzalny język Kaszubski

Ostatecznie państwo polskie przyznało ustawowo status jednego z języków regionalnych na terenie Rzeczypospolitej. Obecnie język Kaszubski odgrywa nie tylko rolę kulturową, lecz przede wszystkim komunikacyjną. Wykorzystywany jest przede wszystkim w rodzinach oraz kontaktach sąsiedzkich. W znacznej części posługują się nim osoby starsze aniżeli młodzi. Co ważne po 1990 roku nauczanie kaszubskiego rozpoczęło się w szkołach jako języka dodatkowego. Natomiast od 2005 roku możliwe jest zdawanie matury z tego właśnie języka. Na Pomorzu spotkać można wiele kursów mowy Kaszubski dla dorosłych. Z kolei urzędu oraz instytucje publiczne coraz częściej wprowadzają tablice informacyjne w języku kaszubskim oraz polskim. W języku kaszubskim nadawane są także programy radiowe i telewizyjne, przez co staje się coraz bardziej powszechny w życiu publicznym. Zauważyć należy, że kaszubszczyzna wykazuje silne zróżnicowanie wewnętrzne. Natomiast wprowadzenie podręczników do nauki języka oraz używanie kaszubskiego w mediach sprawia, że język ten staje się coraz bardziej ustandaryzowany.

Natomiast kaszubi wykazują słabą znajomość literackiego języka kaszubskiego

Najczęściej posługują się gwarami, odmianami, których uczyli się od swoich dziadków i rodziców. Język Kaszubski odzwierciedla tradycję i kulturę kaszubszczyzny.

One thought on “Unikalność języka Kaszubskiego – to Cię zaskoczy!

Dodaj komentarz