Medale im. Bernarda Chrzanowskiego dla niemieckiego i czeskiego naukowca

Dr Christian Pletzing z Niemiec i prof. Miloš Řezník z Czech zostali uhonorowani medalami imienia Bernarda Chrzanowskiego „Poruszył wiatr od morza”. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się pod egidą Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w gdańskim Ratuszu Staromiejskim, dokładnie w Sali Mieszczańskiej Narodowego Centrum Kultury, sobotniego popołudnia 16 września.

Wyróżnienie to, noszące nazwę Bernarda Chrzanowskiego (twórcy pierwszego polskojęzycznego przewodnika po Kaszubach „Na kaszubskim brzegu” z 1910 roku, którego pasją było promowanie Kaszub w kręgu polskiej literatury), to prestiżowy honor przyznawany przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Medal ten jest wręczany od 1988 roku osobom lub instytucjom, które choć nie mają siedziby na Pomorzu, swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju i promocji kultury, nauki oraz gospodarki regionu Kaszub i Pomorza.

Gala wręczenia medali odbyła się po 16-letniej przerwie, ostatnia miała miejsce w 2007 roku. Uroczystość prowadził przewodniczący i mistrz kapituły nagrody, Józef Borzyszkowski.