Muzyczne Kaszuby – Muzeum Akordeonu w Kościerzynie

Z czym może kojarzyć się akordeon? Ten instrument można często spotkać na starówkach miast czy usłyszeć w utworach biesiadnych. Nie podejrzewa się jednak, że pokaźny zbiór tych instrumentów może znajdować się właśnie na Kaszubach.

Skąd w Kościerzynie pojawiły się akordeony?

Muzeum Akordeonu w Kościerzynie obejmuje ponad 140 różnych akordeonów. Pochodzą one z różnych krajów świata, m.in. z Niemiec, Włoch czy nawet Chin. Instrumenty te znalazły się w tym kaszubskim mieście za sprawą akordeonisty Pawła Nowaka, który zbiera akordeony już od 1999 r. Na początku przedstawiał on zebrane instrumenty podczas wystaw w różnych miejscach województwa. Wystawy te cieszyły się dużym zainteresowaniem, co doprowadziło do utworzenia Muzeum Akordeonu.

Zdecydowano się właśnie na Kościerzynę nieprzypadkowo – na Kaszubach akordeon jest często spotykany wśród różnych kapel, organizowana jest także coroczna próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie. Instrument ten doczekał się również żargonowych nazw na tym obszarze – na akordeon mówi się „świnia” czy „kaloryfer”. Instrumenty prezentowane na wystawie w Muzeum Akordeonu w Kościerzynie działają na zasadzie stroika przelotowego. Oznacza to, że w akordeonie znajduje się metalowa ramka z przymocowanym do niej metalowym paskiem. W ramce znajduje się wycięcie, przez które przechodzi stroik wprawiony w ruch przez strumień powietrza.

Dzięki temu z akordeonu wydobywa się dźwięk. Muzeum Akordeonu jest wyjątkowe nie tylko ze względu na swoją bogatą kolekcję, lecz również dlatego, że każdego przedstawionego w nim instrumentu można posłuchać w multimedialnych kiosku.

One thought on “Muzyczne Kaszuby – Muzeum Akordeonu w Kościerzynie

Dodaj komentarz