Planowana wycinka 800 drzew na Kaszubach budzi kontrowersje – decyzja jeszcze nie jest ostateczna

Wygląda na to, że przyszłość 800 drzew rosnących wzdłuż drogi powiatowej między miejscowościami Trzebielino i Kołczygłowy, które miały zostać wycięte jako część planowanej modernizacji, nie jest jeszcze przesądzona. Pomnikowe aleje mogą zostać uratowane, ponieważ Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął proces mający na celu wpisanie ich na listę zabytków przyrody. Co więcej, Zarząd Dróg Powiatowych w Bytowie zaznacza, że projekt tej inwestycji jest ciągle przetwarzany i możliwe jest jego zmodyfikowanie.

Jak wcześniej informowaliśmy na łamach „Rynku Infrastruktury”, samorząd powiatu bytowskiego ma w planach gruntowną przebudowę drogi powiatowej nr 1705G o długości 17 kilometrów, która łączy Kołczygłowy ze Trzebielino. Projekt zakłada poszerzenie jezdni do szerokości od 5,5 do 6,5 metra. Rozpoczęcie prac jest planowane na przyszły rok, a koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na kilkanaście milionów złotych.

Dostosowanie drogi do zaplanowanej szerokości na całej jej długości oznaczałoby konieczność wycięcia 800 drzew, w tym malowniczych alei, które są charakterystycznym elementem krajobrazu zachodnich Kaszub. Wójt gminy Trzebielino, Tomasz Czechowski, wydał zgodę na wycinkę w ramach decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, co wywołało duże kontrowersje społeczne.