Rok Antoniego Abrahama

Antoni Abraham na stałe wpisał się w historię Kaszub i Pomorza dzięki swoim licznym działaniom na rzecz odradzającego się po wojnie rejonu. W setną rocznicę jego śmierci, zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oficjalnie ogłosiło go patronem 2023 roku. Odbyła się również inauguracja obchodów. Obejmowała m.in. mszę świętą  w kościele św. Michała Archanioła w Gdyni, po której działacze ruchu kaszubskiego udali się do Szkoły Podstawowej nr 6, której patronem jest Antoni Abraham. 

Nazywany Trybunem oraz Królem Kaszubów, Antoni Abraham to ważna postać dla naszego regionu. Aktywnie bowiem działał nie tylko w Gdyni, ale również na rzecz całego pomorza. Mawiał, że „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polści”. 

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie ustanowiło 2023 rokiem Antoniego Abrahama, którego oficjalnego obchody właśnie rozpoczęto. Przygotowano z tej okazji wiele inicjatyw, które odbywać się mają na terenie całych Kaszub. Ponadto powstała już biografia patrona 2023 roku, a w planach jest stworzenie m.in. gry miejskiej.